Towards active, sustainable digital networks that are resilient and integrated from UHV to distribution

PROGRAMME

CIGRE Chengdu Symposium 2019

Technical Programme

September 20-26th, 2019 CYNN Hotel, Chengdu

Date

Time (approximate)

Event

Location

20-21/Sep

full day

WG Meetings

State Grid Sichuan Electric Power Research Institute

Sunday 22/Sep

AM

Technical Tour

500kV Tanjiawan Substation & Zipingpu Hydropower Station

PM

China Day

CYNN Hotel

Evening

Welcome Cocktail

CYNN Hotel

Monday 23/Sep

08:30 – 10:00

Opening Plenary

(CIGRE CO, Chinese NC and Invited speaker)

CYNN Hotel

10:30 – 17:30

Symposium

(7 Sessions – 3 parallels,2 parallels*2 slot)

Evening

Gala Dinner

Tuesday 24/Sep

08:15 – 17:15

Symposium

(8 Sessions – 2 parallels*4 slot)

CYNN Hotel

17:15  18:00

Closing Remarks

Evening

Social Events

Wednesday 25/Sep

08:30 –17:00

Tutorial

(8 Tutorials – 2 parallels*4 slot, 90min)

CYNN Hotel

Evening

SC Dinner

Local Teahouse

Thursday 26/Sep

08:30 –17:30

SC B3, C1, C6 Meeting

CYNN Hotel

 

Monday, September 23th   

08:45

10:00

Opening Session

10:00

10:30

Coffee Break

10:30

12:30

Oral Session  1

Transmission grid planning scenarios for de-carbonisation scenarios (C1)

Chair: Charlotte Higgins (UK), Special reporter: Ning Zhang (CN)

Oral Session 2

Substation monitoring and operation (B3)

Chair: Koji Kawakita (JP), Special reporter: Mark Osborne (UK)
Oral Session 3

Microgrid, photovoltaic and battery solutions and applications (C6 lead, B5)

Chair: Pierluigi Mancarella (AU), Special reporter: Pio Lombardi (DE)

12:30

13:30

Lunch

13:30

15:00

Oral Session 4

Global experience and economics of major interconnections (C1)
Chair: Chongqing Kang (CN), Special reporter: Michael Schaefer (DE)

Oral Session 5

Cyber security in the future network (D2)

Chair: Kunlun Gao (CN), Special reporter: Gareth Taylor (UK)

15:00

15:30

Coffee Break

15:30

17:30

Oral Session 6

Large scale renewable integration (C1 lead, B3, C6)

Chair: Valdson Simoes de Jesus (BR), Special reporter: Finn Ytterli (NO)

Oral Session 7

Substation design (B3)

Chair: Jianbin Fan (CN), Special reporter: Mark Kuschel (DE)

 

Tuesday, September 24th

08:15

10:00

Oral Session 8

Planning and operation of integrated networks (C6 lead, C1)

Chair: Birgitte Bak-Jensen (DK), Special reporter: Christine Schwaegerl (DE)

Oral Session 9

Protection of distribution and Wide Area Network (B5 lead, C6)

Chair: Peter Crossley (UK), Special reporter: SongLin Gu (CN)

10:00

10:30

Coffee Break

10:30

12:15

Oral Session 10

Distribution system planning and operation (C6 lead, C1)

Chair: Mark McGranaghan (US), Special reporter: Gianni Celli (IT)

Oral Session 11

Protection of transmission network (B5)

Chair: Rannveig Loken (NO), Special reporter: DingXiang Du (CN)

12:15

13:15

Lunch

13:15

15:00

Oral Session 12

Operation of DC networks (C6 lead, B5, C1)

Chair: Ting An (CN), Special reporter: Zaibing Jiao (CN)

Oral Session 13

Digital substations and internet of things (B5 lead, B3, D2)

Chair: Alexander Apostolov (US), Special reporter: Hang Lv (CN)

15:00

15:30

Coffee Break

15:30

17:15

Oral Session 14
Utilising flexibility of Distributed Energy Resources (C6)

Chair: Alexandre Oudalov (CH), Special reporter: Sasan Zabihi (AU) 

Oral Session 15
Smart communication, operation and protection (D2 lead, C1)

Chair: Joel Nouard (FR), Special reporter: Steve Il-Hyung Lim (KR)

17:15

18:00

Closing Remarks (All SC’s)

 

Wednesday, September 25th– Tutorial day

08:00

17:00

Tutorial Registration Open

08:30

10:00

Tutorial Room 1

SC B3: Expected Impact on Substation Management from Future Grids: Johan Smit (NL)

Tutorial Room 2

SC C1: Optimal power system planning under growing uncertainty: Ning Zhang (CN)

10:00

10:30

Coffee Break

10:30

12:00

Tutorial Room 1

SC B5: Test Strategy for Protection, Automation and Control (PAC) Functions in a Fully Digital Substation Based on IEC 61850 Applications: Alexander Apostolov (US)

Tutorial Room 2

SC D2: Enhanced Information and Data Exchange to Enable Future Transmission and Distribution Interoperability:Gareth Taylor (GB)

12:00

13:30

Lunch

13:30

15:00

Tutorial Room 1

SC B3: Contemporary Cost-Effective Substation Design: Perry Tonking (AU)

Tutorial Room 2

SC C6: Feasibility study of MVDC systems: Zhao Ma (CN)

15:00

15:30

Coffee Break

15:30

17:00

Tutorial Room 1

SC C1: Feasibility study of a Global Electricity Network: Gerald Sanchis (FR)

Tutorial Room 2

SC C6: Control and Automation Systems for Electricity Distribution Networks of the Future:Birgitte Bak-Jensen (DK)

Important Dates

8th January 2019(NEW)

Receipt of synopsis

25th January 2019(NEW)

Notification of acceptance

31th June 2019

Receipt of full paper (Closed)

COPYRIGHT © 2018 CSEE – All Rights Reserved